HPV Efsaneleri
HPV Hakkında Yanlış Bilinen Doğrular

 

HPV , İnsanların yüzde 80'inde bulunan, cinsel yolla bulaşan human papilloma virüs genelde toplumda bir utanç kaynağı olarak görülür ve sır olarak kimse bunu söylemek istemez.

Ülkemizde Türkiyede sağlık bakanlığı ücretsiz olarak belirli yaştan sonra kadınlarda  rahim ağzı kanserini engellemek için kadınları HPV testine davet ediyor.

Yapılan bir çalışmada  2 bin kadının yaklaşık yarısı, HPV kapmaları durumunda partnerlerinin kendilerini aldattığını düşüneceklerini söylüyor.Oysa bu virüs yıllarca aktif hale gelmeden insan bedeninde yıllarca  varlığını sürdürebiliyor ve gereksiz aile sorunlarına açabiliyor.

HPV Virüs ile karşılaşan  kişiler ilk aşamada bu virüs hakkında hiçbir şey bilmediklerini , kendimi kirlenmiş hissettiklerini ifade ediyorlar. Virüsün ne kadar yaygın olduğunu ve ne kadar uzun süre belirti göstermeyebileceğini de genelde bilmemekteler.Etrafındakilerden de daha önce böyle bir enfeksiyon duymadaklarını fakar araştırmaları sonucu  kişilerin çoğunun  HPV ile temas edeceğini ancak öğrendiklerini belirtmekteler.

Yapılan bir çalışmada ise  kadınların yarısı, virüsün bulaşmasının ardından cinsellikten soğuduklarını ve utandıklarını, yüzde 35'i HPV'nin ne olduğunu bilmediklerini, yüzde 60'ı da HPV'nin kanser anlamına geldiğini sandıkları bulunmuştur.

HPV kafa karıştırıcı olabilir, bunu normalleştirmeli ve insanların utanmamasını, korkmamasını sağlamak gereklidir

HPV hakkında efsaneler ve gerçekler, HPV Mitleri;

Efsane: Virüs yalnızca cinsel ilişki yoluyla bulaşır

Gerçek: HPV çoğunlukla cinsel ilişki yoluyla bulaşsa da genital bölgelerin veya ağızların birbirine sürtündüğü herhangi bir durumda da bulaşabilir, ayrıca bazen dış ortamdan da  geçebileceği iddia edilmektedir.

Efsane: HPV çok ve çeşitli cinsel temas anlamına gelmektedir

Gerçek: Yüzde 80'imiz hayatımızın bir noktasında HPV'ye temas edeceğiz. Çok bulaşıcı olan bu virüs ilk cinsel ilişkinizde de bulaşabilir ve yıllarca uykuda kalabilir, bulaştıran da virüsü alan da yıllarca durumdan haberi olmayabilir.

Efsane: HPV kesin kanser anlamına gelir

 Gerçek:Hayır.. HPV'nin yaklaşık  türü vardır ve bunlardan 60'ı genital bölgeleri etkiler. Onların bir kısmı rahatsız edici ama zararsız kondilom olarak adlandırılan genitalsiğillere yol açar. 15 tip HPV de rahim ağzı,penis, makat-anüs, ağız ve boğaz kanserine yol açar fakat bunlara nadiren rastlanır

Efsane: HPV bulaşırsa atılmaz

Gerçek: HPV'nin genellikle bir semptomu yoktur ve HPV nin tipine ve kişinin bağışıklığına bağlı olarak immun  sistemi HPV enfeksiyonu temizler ve vücuttan atar. Rahim ağzı muayenesi ve smear testi ise anormal hücreleri tespit ederken HPV DNA testi ile HPV tiplerini tespit etmek mümkündür.

Efsane: HPV aşısı sadece kadınlar içindir:

Gerçek: Bir çok ülke artık  erkeklere de HPV aşısının  sunulmaya başlanmış ve aşıyı gelecekte erkek çocuklarına da rutin ilkokul yapacaklarını açıklamıştır.


 

 


HPV ya da human papilloma virus , deri ve mukozal yüzeylerdeki bazal epitelyal tabaka hücrelerini enfekte eden bir DNA virusu olup 100 den fazla tipi vardır. HPV;rahim ağzı, penis, vulva, vajina, anüs ve ağız-boğaz gibi bölgeleri tutarak, bu bölgelerde kansere neden olabilmektedir.Doğru takip ve tedavi edilmelidir                         Hpv Tedavisi, Nasıl? Hpv Tedavi Seçenekleri  Hpv Alternatif Tedaviler

 
HPV Efsaneleri Hpv Tedavisi Sonrası
Hpv Tedavi Merkezi RANDEVU